Temat: Pochodzenie Kieresów

Witajcie! Mam na imię Joanna i z domu nazywam się Kieres. Mieszkam teraz w Krakowie, choć krakowskich Kieresów nie znam.
Wiem co nieco o pochodzeniu naszego nazwiska. Otóż korzenie mamy chyba wspólne - mówię o Kieresach, nie Kierasach, czy Kieresiach. Nazwisko wywodzi się z Węgier, brzmi Keresz (pisowni węgierskiej nie znam) i znaczy Krzyż, spolszczone- Kieres. Nasz prapradziadek Węgier, w czasie Wiosny Ludów został więżniem i przez Polskę razem z innymi był transportowany na Syberię - takie to były konsekwencje "rebelii". W okolicach Olkusza udało mu się zbiec i ukryć w dziupli. Tam przeczekał i bardzo romantycznie został odnaleziony przez polską dziewczynę, z którą się potem ożenił. Rodzina osiedliła się w okolicach Olkusza, a konkretnie w Żuradzie. Taką samą miejscowość podaje Pamela we wpisie gości. Z owej Żurady porozjeżdżały się Kieresy po Polsce. Mój tato pochodzi z Radomia, ale dziadek urodził się jeszcze w Żuradzie. Wiem, że część Kieresów wciąż tam jeszcze mieszka. Rodzina braci dziadka (miał ich 5) z pewnością jest w południowo-zachodniej Polsce. A sądząc z postów nie tylko tam smile
Z ciekawostek to Leon Kieres jest z tej samej  "węgierskiej linii".

Pozdrawiam  Joanna

Ps.Piotrze, zapisany tu jako Pikier, jestem Twoją starszą stryjeczną siostrą.

2

Odp: Pochodzenie Kieresów

Witaj Joanno, widzę, że coraz więcej korzeni znajduje się w okolicach Olkusza (tutaj mam też rodzinę)
Zaglądaj tutaj częściej proszę.
A z ciekawostek to Leon Kieres jest moim stryjecznym bratem.
Pozdrawiam serdecznie.

Nie ma spraw nie do rozwiązania, są tylko sprawy beznadziejne !!!
Kieres Family - Strona Rodziny Kieres

3

Odp: Pochodzenie Kieresów

Znalazłem na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie Antoniego Kieresa (1794 - 2.02.1868), którego syn Roman Kieres (1825 - 15.03.1884) ożenił się z Karoliną Sulimirską (16.06.1836 - 7.07.1886) siostrą mojego pra-pra-dziadka. Mieli czwórkę dzieci Zofię, Stanisława, Eugenię i Jana. Zofia wyszła za Władysława Szyjkowskiego, prof UJ, Stanisław zmarł bezpotomnie, o Eugeni wiem tylko, że miała 2 dzieci a Jan (1857 - 1918), Radca Dworu, robiąc karierę urzędniczą we Wiedniu otrzymał tytuł szlachecki od cesarza i zmienił nazwisko na Ankwicz (nazwisko hrabiowskiej rodziny babki). Może ktoś wie cokolwiek o losach tej rodziny?
Joanno, Roman Kieres urodził się w 1825 roku w Krakowie a więc przed Wiosną Ludów. W zapiskach rodzinnych znalazłem również adnotacje o węgierskim pochodzeniu rodziny
pozdrawiam
wojtek

4

Odp: Pochodzenie Kieresów

Cóż Wojtku, może to nie była Wiosna Ludów..., tak słyszałam od babci. W każdym razie węgierskie korzenie tego nazwiska są pewne, choć może nie jedyne. Pozdrawiam

Odp: Pochodzenie Kieresów

Czesc . Mam na imie Zbigniew mieszkam na śląsku mój ojciec to Kazimierz syn Tomasza i Elzbiety z Balina , no i mja wiedza sie na tym konczy

6

Odp: Pochodzenie Kieresów

Ja też mieszkam na Śląsku ale pochodzę z Koszalina (tam się urodziłem) rodzice z kolei z Kielecczyzny. Pozdrawiam i Wesołych Świąt.

Nie ma spraw nie do rozwiązania, są tylko sprawy beznadziejne !!!
Kieres Family - Strona Rodziny Kieres

7

Odp: Pochodzenie Kieresów

Witam , pozdrawiam wszystkich Kieresów !
Nazywam się Kieres Jerzy  ( pozdrawiam szefa strony smile )  mieszkam w Dąbrowie Górniczej , dawno tu nie zaglądałem - a szkoda  sad  poczytałem o "korzeniach"  i może przedstawię moje ustalenia odnośnie naszych  przodków. Kierunek również się zgadza : "Węgierski"  jednak początek Kieresów wg. moich ustaleń jest troszkę wcześniejszy..., ponieważ  jeszcze przed "wiosną  ludów"  prawdopodobnie koniec XVIII początek XIX wieku przybyli prawdopodobnie do KRAKOWA dwaj bracia KERESZ  - (Węgrzy) jeden posiadał imię ISZTWAN drugi EDGAR , wkrótce obaj poznali piękne białogłowy i jeden osiedlił się w OLKUSZU a drugi w ŻURADZIE .( w sumie w niewielkiej odległości od siebie) Obaj byli dość zamożni ( wszystko wskazuje , że byli rajtarami  - którzy odeszli ze służby) Ten z Olkusza zajął się górnictwem - tyle że srebra... był właścicielem lub wspólnikiem  "kopalni" jeżeli tamte "wykopaliska" można tak nazwać.  Miał niewielkie potomstwo - przewaga dziewczyn.  Natomiast drugi stał się ziemianinem w ŻURADZIE,  dodatkowo posiadał jedyny w okolicy młyn zboża - który ponoć wybudował, zatrudniał parobków etc. posiadał dość liczne potomstwo - w przewadze chłopaków.( Byłem tam - młyna nie znalazłem... smile ale sporo  mieszkańców nosi nasze nazwisko smile ) Natomiast kryzys  gospodarczy połowy XIX w. oraz w następstwie "wiosna ludów" w całej europie , która przetoczyła się również przez tę okolicę dotknęła naszych "węgierskich" protoplastów , którzy prawdopodobnie szczególnie byli brani pod uwagę przez wojska rosyjskie ,  choćby ze względu na to , że byli Węgrami a państwo Węgierskie broniło się tym razem najdłużej. Cała ta "zawierucha"  spowodowała , że Kieresowie rozproszyli się prawie po całym świecie.... A niektórzy na Syberię niestety dotarli...
Wiele opowiadała mi Babcia niestety już Św. Pamięci , która przeżyła ; jak to opowiadała  trzy wojny  i stan wojenny  ( wojnę rosyjsko-japońską  - nasi przodkowie nawet tam zawędrowali... I wojnę światową - rewolucję, II wojnę światową) kiedyś jako chłopiec słuchałem tych opowieści jako fantastycznych  bajek...  A , że dorastałem , a babcia lubiła się powtarzać ... już znacznie inaczej odbierałem te "bajki"  chociaż " słuchałem w "kółko to samo "  smile tym bardziej , że teraz po latach w większości zamieniły się w "historyczny przekaz ustny" ...
pozdrawiam wszystkich Kieresów ,Kieresówny , godne Kieresowe.
Jurek.

8

Odp: Pochodzenie Kieresów

Witajcie!
Bardzo się cieszę, że poszerzają się moje wiadomości o rodzinnych korzeniach smile Szczególne dzięki dla Gregora. W Żuradzie też byłam, ale pewnie jeszcze pojadę sprawdzić parafialne księgi.
Serdeczności!

9 Ostatnio edytowany przez kelk (2009-12-26 00:43:55)

Odp: Pochodzenie Kieresów

Witam! Przez przypadek natknąłem się na tą stronę. Jakie było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałem się o tych korzeniach naszej rodziny! Otóż mieszkam pod Olkuszem i z tego, co wiem rodzina Kieresów mieszka tu napewno od 4 pokoleń. Dokładnie pochodzę z Bolesławia pod Olkuszem.

Poza tym mam 20 lat, studiuję w Krakowie komunikację społeczną, hmm no chyba tyle o mnie.

10

Odp: Pochodzenie Kieresów

Cześć, fajnie, że napisałeś. Moja rodzina też mieszkała k/Olkusza ale i w samym Olkuszu miałem wujka. Nazywał się Libiszewski. Pozdrawiam.

Nie ma spraw nie do rozwiązania, są tylko sprawy beznadziejne !!!
Kieres Family - Strona Rodziny Kieres

11

Odp: Pochodzenie Kieresów

witam serdecznie moja babcia (1920 r) pochodzi z rodziny Kieresów pochodzi z Żurady/ Olkusz córka Antoniego. wezme ja na spytki jak pojade do niej. pozdrawiam

12

Odp: Pochodzenie Kieresów

Cieszę się i czekam z niecierpliwością smile

Nie ma spraw nie do rozwiązania, są tylko sprawy beznadziejne !!!
Kieres Family - Strona Rodziny Kieres

13 Ostatnio edytowany przez ryonen (2011-04-21 20:16:51)

Odp: Pochodzenie Kieresów

Gregor napisał/a:

Witam , pozdrawiam wszystkich Kieresów !
Nazywam się Kieres Jerzy  ( pozdrawiam szefa strony smile )  mieszkam w Dąbrowie Górniczej , dawno tu nie zaglądałem - a szkoda  sad  poczytałem o "korzeniach"  i może przedstawię moje ustalenia odnośnie naszych  przodków. Kierunek również się zgadza : "Węgierski"  jednak początek Kieresów wg. moich ustaleń jest troszkę wcześniejszy..., ponieważ  jeszcze przed "wiosną  ludów"  prawdopodobnie koniec XVIII początek XIX wieku przybyli prawdopodobnie do KRAKOWA dwaj bracia KERESZ  - (Węgrzy) jeden posiadał imię ISZTWAN drugi EDGAR , wkrótce obaj poznali piękne białogłowy i jeden osiedlił się w OLKUSZU a drugi w ŻURADZIE .( w sumie w niewielkiej odległości od siebie) Obaj byli dość zamożni ( wszystko wskazuje , że byli rajtarami  - którzy odeszli ze służby) Ten z Olkusza zajął się górnictwem - tyle że srebra... był właścicielem lub wspólnikiem  "kopalni" jeżeli tamte "wykopaliska" można tak nazwać.  Miał niewielkie potomstwo - przewaga dziewczyn.  Natomiast drugi stał się ziemianinem w ŻURADZIE,  dodatkowo posiadał jedyny w okolicy młyn zboża - który ponoć wybudował, zatrudniał parobków etc. posiadał dość liczne potomstwo - w przewadze chłopaków.( Byłem tam - młyna nie znalazłem... smile ......


nie wiadomo jak można odnieść się do samej okolicy tych czasów, gdyż cała struktura hydrologiczna na tych terenach jest bardzo zachwiana, przez kopalnie cynku i ołowiu w Olkuszu. Chodzi mi o lokalizację owego młyna, w samej Żuradzie poniekąd sporo wody .ale może to był młyn wiatrowy, albo chodzi o młyny na Sztole. pomiędzy żuradą a podlesiem albo o ruiny zabudowań na Ćwięku to kilka domostw w środku bukowego lasu ( a sporawy) postaram się coś dowiedzieć więcej babcia najstarsza z rodziny może ma jakieś informacje na temat Kieresów. pewnie za jej pomocą można cofnąć się ze dwa pokolenia czyli gdzieś 1880 r, a to mało. pozdrawiam ( jak możesz to daj jakiś ciąg imion. skoro wygenerowałeś informację.

a w naszym domu na belce pod sufitem jest napisane Jan Kieres 1907( to byłchyba brat pra dziadka Antoniego),  . co prawda za domem płynie mała rzeczka, może była większa kiedyś ;p co by na niej koło młyńskie osadzić.

14

Odp: Pochodzenie Kieresów

Niestety , babcia już nie żyje... z pewnością pamiętała by więcej imion... Mój dziadek (czyli jej mąż) miał na imię Wiktor (zginął powołany na podstawie powszechnej mobilizacji, zaraz na początku II wojny światowej - 09 lub 10. IX.1939 roku w okolicach Miechowa, gdzie niemieckie samoloty dokonały rzezi na poruszającej się kolumnie polskiego wojska. Do dzisiaj znajduje się tam zbiorowa mogiła poległych - gdzie najprawdopodobniej pochowany jest również mój śp. dziadek. Odnośnie rodzeństwa, to z ustnego przekazu babci wiadomo, że miał - brata Stefana, ale czy było ich więcej - nie pamiętam, tak jak nie pamiętam imion rodziców Wiktora - o których babcia opowiadała - niestety nie utrwaliło mi się to w pamięci. Pozdrawiam

15 Ostatnio edytowany przez Gregor (2012-04-10 11:40:20)

Odp: Pochodzenie Kieresów

I jeszcze jedno - rodzice Wiktora byli dość zamożni - jeżeli można to oceniać z tej perspektywy czasu,  ponieważ - przyjechali " na zapoznanie" z okolic  Żurady  w okolice obecnej Dąbrowy Górniczej  "pięknym powozem" z woźnicą i służącym.  Jednak po wizycie u przyszłego "swata"  nie bardzo chcieli się zgodzić na ślub dziadka z moja przyszłą wówczas babcią.  Wyglądało to na klasyczny  "mezalians" (jak na tamte czasy ) - chociaż ponoć  pradziadek po stronie babci do najuboższych nie należał - to jednak takim powozem nie mógł się poszczycić...
W końcu jednak  Wiktor z babcią Stanisławą ślub wzięli a Wiktor przeprowadził się i zamieszkał w okolicach Dąbrowy gdzie puściła następna gałąź Kieresów  - miał 5 synów i jedną córkę.
Pozdrawiam

16

Odp: Pochodzenie Kieresów

Fajnie, że chociaż Ty usiłujesz cokolwiek wyjaśnić, już jest coraz więcej informacji, pozdrawiam. smile

Nie ma spraw nie do rozwiązania, są tylko sprawy beznadziejne !!!
Kieres Family - Strona Rodziny Kieres

Odp: Pochodzenie Kieresów

znalazłam coś takiego o znaczeniu nazwiska Kieras

Kieras - od podstawy kier-, por. kir, dawniej kier ‘czarny materiał symbolizujący żałobę’, od gwarowego kierać ‘kierować’, od niemieckiej nazwy osobowej Kehr, od imienia Kirył (= Cyryl).